יישור שיניים

למרות שישור שיניים נחשב לתהליך שניתן לבצע רק בגיל ההתבגרות, כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה והשיטות החדשניות בתחום- ניתן לבצע אותה בכל גיל. אז מהן שיטות האורתודונטיה, ואיזה מידע חשוב צריך לדעת לפני שמתחילים?

אודות טיפול יישור שיניים?

יישור שיניים הוא לא רק טיפול אסתטי. אנשים עם שיניים לא אחידות סובלים לעיתים קרובות גם מקשיי לעיסה, שעלולים להשפיע על ספיגת חומרי הזנה מהמזון, כאבים במפרקי הלסת עקב סגירת לסת לקויה, בעיות דיבור, מבוכה ואובדן ביטחון עצמי.

 

יש היום מגוון כלים שיכולים לפתור בעיה זו ולהחזיר חיוך בריא ויפה לפנים. זהו תהליך ארוך וצפוי להימשך חודשים ואף שנים. הסיבה לכך היא שהיישור נעשה בהדרגה, ובאיטיות רבה, כדי לא לפגוע בשיניים.

 

בתהליך זה חשוב מאוד להגיע לבדיקות סדירות אצל האורתודנט על מנת שיוכל לבדוק את ההתקדמות ולהתאים את אביזרי היישור לתוצאות מיטביות.

איך מתבצע טיפול יישור שיניים?

הטיפול עצמו מתבצע על ידי התאמת ציוד יישור שיניים ספציפי, המפעיל כוח עדין ומתמשך כדי להשפיע על מיקומם. הטיפול עשוי לשלב מספר סוגים שונים של אביזרי יישור כדי להשיג אפקט מירבי.

יישור שיניים באמצעות גשר

זוהי השיטה המפורסמת ביותר ליישור שיניים, והשימוש בה נקרא "גשר", הסמכים בה מחוברים זה לזה באמצעות חוטים אורתודונטיים המקובעים לסמכים בעזרת גומיות. את הגומי מחליפים בכל תור למרפאה, ומחליפים את החוט לפי שיקול דעתו של האורתודנט. הדבר מאפשר הפעלת לחץ מתון ומתמשך על השיניים, אשר לחץ יגרום לשינוי מיקומן לאורך זמן.

 

ניתן להתקין היום גם סמכים קרמיים לבנים הנחשבים פחות בולטים. אישורים ייחודיים אלה עשויים להיות כרוכים גם בעלויות גבוהות יותר.

יישור שיניים באמצעות פלטה שקופה

מאפשר לחץ מתון ומתמשך על כל השיניים כדי לשנות את מיקומן. הקשתית השקופה עשויה מחומר תרמופלסטי ומוחלפת אחת למספר שבועות, בהתאם למצב השיניים ולהתקדמות הטיפול. ניתן להסיר בקלות את הקשתית, מה שהופך את האכילה לנוחה יותר וניתן לנקות אותה בקלות וביסודיות.

 

הקשתית השקופה נעשית בעזרת תוכנת מחשב ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, בהתאם למבנה הפה והשיניים של כל מטופל. הם יוצרים בהדרגה ובבטחה תזוזות שיניים מחושבות מראש עד לקבלת התוצאה הרצויה.

 

לפי הנחיות הרופא, ליעילות מירבית יש ללבוש את הקשתית השקופה במשך רוב שעות היום (22 שעות).